Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
obrazek


Asortyment roślin ozdobnych Treści programowe
Podział roślin ozdobnych. Rośliny ozdobne uprawiane na kwiat cięty – przegląd gatunków i odmian. Rodzaje i gatunki uprawiane na zieleń ciętą – przegląd gatunków i odmian. Rodzaje i gatunki roślin stosowanych jako dodatki. Rośliny doniczkowe ozdobne z liści, kwiatów, owoców – przegląd gatunków i odmian. Rośliny na balkony i tarasy – przegląd gatunków i odmian. Rośliny ozdobne nadające się do suszenia i utrwalania.

Pielęgnacja i przechowywanie roślin ozdobnych Treści programowe
Czynniki wpływające na pozbiorczą trwałość kwiatów ciętych i zieleni ciętej. Podstawowe zabiegi przedłużające trwałość roślin ozdobnych. Więdnięcie kwiatów. Stres wodny. Pora i faza zbioru kwiatów. Wpływ związków chemicznych na trwałość kwiatów ciętych i zieleni ciętej. Kondycjonowanie. Odżywki do kwiatów ciętych. Trwałość roślin doniczkowych. Pielęgnacja roślin doniczkowych i rabatowych. Sposoby przechowywania kwiatów ciętych, zieleni ciętej, roślin doniczkowych i suchego materiału roślinnego. Sposoby pakowania i przygotowania roślin do transportu. Normy branżowe. Normy unijne. Specyfikacja roślin ozdobnych. Naturalne metody suszenia. Metody suszenia z zastosowaniem środków pomocniczych. Sposoby utrwalania roślin w roztworze gliceryny i w roztworach soli. Szkieletowanie. Barwienie. Bielenie. Konserwacja w wosku.

Zasady kompozycji roślinnych Treści programowe
Dekoracje roślinne świata antycznego. Średniowieczne dekoracje roślinne. Renesansowe kompozycje roślinne. Barok i rokoko, dekoracyjność kompozycji roślinnych. Klasycystyczne kompozycje roślinne. Dekoracje roślinne w XIX wieku. Style w dekoracjach roślinnych XX wieku. Współczesne trendy florystyczne. Symbolika roślin. Znaczenie roślin w obrzędach i zwyczajach w kulturze europejskiej. Znaczenie roślin w kulturze dalekiego Wschodu. Dzieje ikebany. Symbolika ikebany. Szkoły ikebany. Wpływ ikebany na roślinne kompozycje europejskie. Znaczenie roślin w obrzędach i zwyczajach w kulturze orientalnej. Pojęcie kompozycji florystycznej. Punkt. Linie geometryczne i naturalne. Forma podstawowa i wolna. Płaszczyzna. Podział płaszczyzny. Kontur. Struktura i faktura powierzchni. Bryła, wnętrze bryły. Proporcje: złoty podział, szereg Fibonaciego, format DIN, modyfikacje proporcji. Światło i cień. Głębia. Powstawanie barw. Widzenie barw. Koło barw. Właściwości barw. Sposób oddziaływania barw na człowieka. Systematyka barw. Zasady łączenia barw. Harmonia, kontrast barw. Relatywizm barw. Znaczenie barw. Wpływ oświetlenia na zmianę barwy. Symbolika barw. Rodzaje porządku. Struktura porządku. Rozproszenie elementów. Grupowanie. Stopniowanie.

Materiały stosowane w ikebanie. Zasady układania kwiatów według reguł ikebany. Sposób ułożenia elementów w kompozycji florystycznej. Równowaga wizualna. Łączenie elementów na zasadzie kontrastu i podobieństwa. Zasada hierarchii. Dominanta. Zasada ograniczania. Współdziałanie elementów kompozycji. Styl wegetatywny. Styl dekoracyjny. Styl formalny. Styl formalno – linearny. Styl wolny. Inne style kompozycji roślinnych. Czynniki wpływające na wybór stylu kompozycji roślinnej.

Kompozycje florystyczne Treści programowe
Typy i rodzaje kompozycji florystycznych. Podstawowe techniki florystyczne. Zastosowanie narzędzi, materiałów, środków technicznych i technik florystycznych do wykonania dekoracji roślinnych. Podział bukietów według formy, stylu i charakteru. Zasady układania i wiązania bukietów. Czynniki wpływające na trwałość materiału roślinnego w bukiecie. Wpływ techniki florystycznej na jakość wykonania. Rodzaj, styl i charakter dekoracji roślinnych w naczyniach. Zależności między naczyniem i materiałem roślinnym. Przestrzeganie zasad hierarchii i ograniczania. Pozycja i liczba punktów wzrostu. Przebieg linii w kompozycji. Metody mocowania roślin w naczyniu. Rodzaje i style bukietów ślubnych. Ozdoby panny młodej. Specyficzne formy dekoracji. Przypinki. Dobór technik wykonania do rodzaju dekoracji ślubnych. Ślubna dekoracja pojazdu. Zasady udzielania porad dotyczących dekoracji ślubnych Zasady przyjmowania zleceń na dekoracje ślubne. Zastosowanie florystyki ślubnej w dekoracjach komunijnych. Symbolika wieńców. Rodzaje i style wieńców. Wieniec żałobny. Profile i proporcje wieńca. Dekoracja wieńca. Dekoracja trumny i urny. Inne dekoracje żałobne: wiązanka, poduszka, serce, krzyż. Bukiety kondolencyjne. Dekoracje z okazji Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje z okazji Wielkanocy. Dekoracje walentynkowe i inne dekoracje okolicznościowe. Kompozycje o charakterze rocznicowym. Bukiety gratulacyjne. Zastosowanie dekoracji z roślin utrwalonych.  Sporządzanie kompozycji z roślin utrwalonych. Zasady wykonywania kompozycji z roślin doniczkowych. Zasady łączenie roślin doniczkowych z kwiatami ciętymi. Sposoby ekspozycji roślin pnących i epifitów. Rodzaje i style dekoracji wnętrz. Stylizacja wnętrza za pomocą roślin i kompozycji florystycznych. Dekoracje kościołów. Dekoracje sal konferencyjnych. Dekoracje sal koncertowych. Dekoracje pomieszczeń firm. Dekoracje na przyjęcia i bale, dekoracje stołów. Rodzaje nasadzeń. Zasady projektowania i wykonywania dekoracji balkonów i tarasów. Elementy dokumentacji projektowej: projekt koncepcyjny, projekt techniczny, wykaz materiałów, kosztorys, harmonogram realizacji. Prezentacja projektu dekoracji roślinnej.